Gwałt jako jednostka chorobowa, dr Tomasz Sroka jako minister sprawiedliwości

Uwaga to ściema! Minister Zdrowia nie zakazuje zgłoszenia zgwałcenia na policję, a bycie zgwałconym nie jest jednostką chorobową, podobnie jak nie jest jednostką chorobową bycie ofiarą przemocy w rodzinie!

Dotarły do mnie liczne informacje prasowe o tym, że Minister Zdrowia zakazał lekarzom/rkom zawiadomienia organów ścigania o podejrzeniu zgwałcenia o ile nie wyrazi na to zgody osoba zgwałcona. 

Informacje prasowe powołuja sie przy tym na Komunikat MZ z 7 /04/014 nr MZ-MD-S-079-4920-26/JK/14.

Dotarłam do tekstu, przeczytałam. Tekst jest jednoznaczny.

Minister Zdrowia nakazuje zabezpieczyć ślady i powiadomić policję o podejrzeniu zgwałcenia i uszkodzeń będących efektem przemocy w rodzinie zgodnie z wymogami kodeksu karnego i tzw. niebieskiej karty.

To nie Minister, a dr Tomasz Sroka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie uważa, że lekarz nie może zawiadomić policji bez zgody osoby pokrzywdzonej. Myli się i wprowadza w błąd innych.
[Gazeta Prawana, 7 maj 2014]

Lekarz nie zawiadamia o stanie zdrowia, ale o podejrzeniu, że doszło do popełnienia przestępstwa. Lekarz nie zdradza diagnozy, co do stanu zdrowia lecz stwierdza fakty dotyczące objawów w postaci siniaków, obecności spermy, zadrapań. Nie mówi co w związku z tym dolega pacjentce/pacjentowi, ale co widzi i co budzi podejrzenia, że mamy do czynienia z popełnieniem przestępstwa.

Bycie zgwałconym nie jest jednostką chorobową, podobnie jak nie jest jednostka chorobową bycie ofiarą przemocy w rodzinie!

Trzeba dużo złej woli, aby nie odróżniać stanu zdrowia – np. depresji w jaką pacjentka popada w związku ze zgwałceniem lub znęcaniem się nad nią. Stanu zdrowia – np. zapalenia płuc, od siniaków, zadrapań, spermy, obecności obcych włosów łonowych na ciele osoby poszkodowanej – a więc od tego samego, co potrzebuje policjant/ka, by skojarzyć i udowodnić, czy to, co zaobserwowane, zgodne jest z tym co przepis nazywa zgwałceniem lub przemocą w rodzinie.

To nie stan zdrowia, ale opis przejawów popełnienia na osobie pokrzywdzonego przestępstwa.

Trzeba dużo złej woli i trudności w wyzbyciu się nawyku zwalania na osobę zgwałconą lub doświadczającą przemocy, by wykonywała robotę za organy ścigania.

Tymczasem to zwalanie, przerzucanie winy i odpowiedzialności na ofiarę się skończyło i mam nadzieję, że pomimo zakusów Ministra Sprawiedliwości, by przywrócić stan poprzedni- już se ne wrati!

Minister Zdrowia więc zachował się prawidłowo i tylko trzeba ufać, że lekarze/rki zachowają się zgodnie z wystosowanym do nich 7 kwietnia 2014 roku Komunikatem udostępnionym na stronach Ministerstwa Zdrowia.

One thought on “Gwałt jako jednostka chorobowa, dr Tomasz Sroka jako minister sprawiedliwości

  1. Interesujace informacje sa na tej stronie, wszystkiego naj dla Was

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *